سلام مامان، باباها

من قرار نیست دیگه پوشک بپوشم!

هر مرحله از رشد کودک ویژگی ها و خصوصیات منحصر به فرد خود را دارد. اگر فرزندی دارید یا در خانواده، نوزادی دارید، حتما با این سوال که “چجوری باید از پوشک بگیرمش” مواجه شده اید و ملاحظه کرده اید که والدین همواره از افرادی که به تازگی کودکشان را از پوشک گرفته اند، نحوه گرفتن از پوشک و این که گذر از این مرحله راحت یا سخت بوده است، را جویا می شوند.

این مرحله از رشد کودک مرحله بسیار مهمی است و مهم ترین مرحله ای است که کودک باید استقلال را فرابگیرد و بدون نیاز به کمک دیگران نیاز به دستشویی رفتن را بیان کند و نیز به تنهایی این کار را انجام دهد. این مرحله نیاز به صبر و حوصله فراوانی دارد و انتخاب زمان درست برای شروع آموزش اهمیت زیادی دارد. مشاهده رشد کودک لذت خاصی برای والدین دارد و دیدن سعی و پیشرفت کودکتان صبر شما را افزایش می دهد و خستگی شما را از بین می برد.

در این مقاله راهکارهای ساده و سریع گرفتن از پوشک را با هم بررسی خواهیم کرد:

عموما کودکان قبل از ۱۸ماهگی تا ۲ سالگی قدرت کنترل ادرار ندارند و تا ۲ سالگی نیازمند استفاده از پوشک هستند و پس از آن باید یاد بگیرد تا مثل آدم بزرگ ها زندگی کند.  پس بهترین زمان برای گرفتن کودک از پوشک بین ۲ تا ۳ سالگی است. سعی کنید گرفتن از پوشک نزدیک از شیر گرفتن نباشد تا کودک با دو بحران به طور هم زمان مواجه نشود.

قبل از این که بخواهید کودکتان را از پوشک بگیرید، باید خودتان و کودکتان به لحاظ ذهنی آمادگی لازم را داشته باشید و حتما به این نکته توجه داشته باشید که وقتی اقدام به گرفتن کودک از پوشک کردید هرگز دوباره او را پوشک نکنید.

زمان مناسب برای از پوشک گرفتن

بیشتر کودکان بین ۲ تا ۳سال آمادگی لازم را دارند و معمولا دخترها زودتر این آموزش ها را فرامی گیرند. بهتر است برای گرفتن فرزندتان تا فصل گرما صبر کنید، بهار بهترین فصل برای انجام این کار می باشد. خصوصا اگر در مناطق سردسیر زندگی می کنید.

گرفتن از پوشک تکنیک هایی دارد که با رعایت آن ها می توانید سختی ها و دشواری های این کار را آسان تر کنید و کودک را سریع تر آماده این تحول جدید در زندگیش نمایید. برای این کار می توانید کودک را با لباس راحت در خانه یا حیاط رها کنید و در گوشه گوشه خانه لگن قرار دهید و به او بیاموزید زمانی که دستشویی دارد از لگن یا توالت استفاده کند. اما باید صبر کنید تا کودک بتواند ادرارش را کنترل کند و همچنین بتواند آن را بیان نماید. همیشه لباس تمیز و اضافی در دسترس داشته باشید و هنگام خواب باز هم از پوشک استفاده کنید. در فصل سرما جوراب را فراموش نکنید. شاید دوره آموزشی  کمی طولانی شود اما نتیجه بخش خواهد.

رفتار کودک :

معمولا هر پدر و مادری زبان فرزندش را می داند و با دقت در رفتار کودکش زمان تعویض پوشک را متوجه می شود. بعضی از بچه ها خودشان این قضیه را اعلام می کنند و شما متوجه می شوید که کودک آماد گی لازم  را دارد یا باید هنوز صبر کنید.

اگر این نشانه ها را دیدید:

– تقلید رفتارهای شما ، کنجکاوی در مورد دستشویی و این که سوالاتی در این رابطه از شما می پرسد.

– به دنبال استقلال است، می خواهد خودش لباسش را بپوشد، پوشک را خودش می آورد، می خواهد خودش قاشق را بگیرد.

– به دنبال جلب رضایت شماست و می داند شما چه کارهایی را دوست دارید.

– برخی از کارها را مرحله به مرحله انجام می دهد.

– بیش از ۲ ساعت پوشک او خشک است، پس توان نگه داشتن دستشویی را دارد .

– یاد گرفته است با ایما و اشاره یا حرف زدن به محض کثیف شدن پوشک به شما اطلاع دهد.

زمان شروع آموزش فرارسیده است و این پیام بیان می کند که کودک آمادگی آموزش را دارد. پس از او بخواهید زمان ادرار یا مدفوع را با هر اسمی که دوست دارد به شما اطلاع دهد مثلا ۱ یا ۲، دستشویی از جلو یا از پشت تا بتواند تفاوت دستشویی را از هم تشخیص دهد.

وقتی آموزش شروع شد، حوصله به خرج دهید و از خشونت بپرهیزید. کودک شما درک خاصی از تمیزی یا کثیفی ندارد و باید این نکته را به او بیاموزید. پس از جملات تهدیدآمیز استفاده نکنید و او را به خاطر کاری که نمی داند مجازات نکنید. همواره به او یادآوری کنید که اگر لباسش خیس شود باز هم او را دوست دارید تا احساس طرد شدگی و دوست داشته نشدن نکند.

گاهی ممکن است کودک از دستشویی کانال ۲ بترسد یا بخواهد تا آخرین لحظه دستشویی خود را نگه دارد. حتی گاهی در مورد برخی کودکان بازگشت وجود دارد و کودک از شما درخواست می کند تا او را دوباره پوشک کنید. نگران نباشید کمی حوصله به خرج بدهید و در تصمیم خود قاطع باشید و بدون خشونت به فرزندتان توضیح دهید که مشکل خاصی برای او اتفاق نمی افتد و این فقط یک مرحله از بزرگ شدن است و او را برای این کار آماده نمایید.

در صورت مواجهه با این مورد، این موارد را بررسی نمایید:

در ابتدا مطمئن شوید که دلیل این بازگشت عفونت در مجاری ادرار نیست، انجام ختنه در پسران عفونت مجاری ادراری را کاهش می دهد.

قبول کنید که مشکل شب ادراری یک مشکل مهارتی است و به مرور مرتفع خواهد شد و استفاده از پوشک یا شلوارهای مخصوص دلیل عدم قاطعیت شما نیست.

دلایل درخواست پوشک از طرف کودک را بررسی کنید. مثلا دیدن نوزاد در خانواده، مشکلی در مهد، بازی ها و فعالیت های روزانه و حواس پرتی های مکرر و غیره دلیلی برای این درخواست نیست ؟

و اگر هیچ کدام از این دلایل نبود شاید از بین رفتن جذابیت دستشویی رفتن و راحتی پوشک دلیل این درخواست می باشد.

ازکجا متوجه شویم که کودک ما آمادگی شروع آموزش را دارد؟

۱.خود کودک از شما درخواست کند.

۲. رفتار یک بزرگ تر را در هنگام دستشویی رفتن تکرار می کند.

۳. خودتان حس کنید این آمادگی را دارد، از او بپرسید آیا تمایل دارد که تا دستشویی رفتن را امتحان کند؟ و اگر پاسخ منفی بود اجباری در کار نیست و باید به مرور این آمادگی را در او ایجاد  کنید.

بعد از این که آموزش را شروع کردید برای دستشویی رفتن قانون تعیین کنید. مثلا وقتی از خواب بیدار شدی یا قبل از بیرون رفتن باید بری دستشویی .

برای اثرگذاری این قوانین حتما تمام اعضای خانواده نیز با شما همراهی کنند.

در بین بازی یا وقتی فاصله دستشویی رفتن  زیاد می شود به او پیشنهاد دهید که به دستشویی برود و بعد بازی را ادامه دهد، چون شاید کودک نتواند درک کند چه زمانی برای دستشویی رفتن مناسب است و اصلا فراموش کند این یادآوری ها یک عمل پیشگیرانه در برابر خیس شدن لباس می باشد.

 اگر این روش ها موثر نبود باید چند ماهی صبر کنید، چون هنوز زمان گرفتن از پوشک فرا نرسیده است.

فراموش نکنید، عملکرد ادرار و مدفوع را از هم جدا کنیم .

با مشاهده رفتار کودک هنگام دفع و یا حرف هایش به او یادآوری کنید که دستشویی ۱ یا ۲ با هم تفاوت دارد تا بتواند حالت های مختلف و احساس هر کدام را از هم تمیز دهد.

اجازه بدهید وسایل شخصی مورد نیاز برای این تغییر رو خود کودک انتخاب کند. وسایلی نظیر لگن و لباس های زیر، این کار سبب می شود این مرحله از زندگی برای او لذت بخش تر باشد و به صورت یک بازی درآید.

برخی از والدین گمان می کنند که کودک توان انتخاب ندارد ، در صورتی که انتخاب کردن یک توانایی است که باید تقویت شود، قطعا هر کودکی می تواند نظر خود را بین انتخاب دو شی ء بیان کند.

به خاطر داشته باشید بچه ها شب ها ادرار نمی کنند ، پس صبح ها پوشک کودکتان را چک کنید اگر خشک بود، مطمئن شوید که سیستم دفع کودک کامل شده و توان نگهداری دستشویی اش را دارد و اکنون زمان گرفتن از پوشک می باشد.

به کودتان بیاموزید که پس از هر بار دستشویی باید خودش و دستان خودش را بشوید .

خودتان رو برای از پوشک گرفتن آماده کنین ، گاهی لازم نیست که منتظر اعلام فرزندتان بمانید همین که حرکت و یک پا دو پا کردن مشاهده کردید یا این که زمان دفع قبلی طولانی تر شده بود او را به دستشویی رفتن دعوت کنید.

اگر آموزش ها و آمادگی های لازم را به کودک داده باشید، کل این فرآیند در طی سه روز انجام خواهد شد:

روز اول:

حتما قبل از شروع روش استفاده از لگن یا توالت را به او آموزش دهید. به بگویید این کار ترسی ندارد و نباید خجالت بکشد چون این کار امری طبیعی است. خوراکی های شور و آب زیاد به او بدهید تا احساس ادرار را به طور واضح تشخیص دهد. احتمالا وقتی بدون پوشک در خانه راه می رود  احساس راحتی خاصی دارد و قطعا این رفتار برای او عجیب است.

روز دوم:

همان کارهای روز قبل را تکرار نمایید. به مدت یک ساعت از خانه بیرون بروید و به اون یادآوری کنید پوشک ندارد و اگر دستشویی داشت، باید اعلام کند قبل از طولانی شدن بیرون از خانه ماندن به خانه برگردید وبه همان روش روز قبل ادامه دهید.

روز سوم:

مانند روز قبل ساعاتی را بیرون از خانه سپری کنید مثلا در حیاط یا مسافتی را در کوچه تا پارک طی کنید و منتظر بمانید تا دستشویی خود را اعلام کند. وقتی خانه را ترک می کنید این حس در اون ایجاد می شود که باید حتما قبل از ترک کردن خانه دستشویی برود. با استمرار این کار خواهید  دید  که کودکتان متوجه قضیه خواهد شد و صبر شما نتیجه خواهد داد .

یک تجربه

از دو هفته قبل از این که اقدام به گرفتن از پوشک کنم آمادگی ذهنی برای فرزندم فراهم کردم.

زمان های دستشویی فرزندم رو یادداشت کردم.

برایش شعر می خواندم و می گفتم که دیگر بزرگ شده و نیازی به پوشک ندارد.

متوجه شده بودم که حدودا یک الی دو ساعت می تواند دستشوییش را نگه دارد، پس روزی یک ساعت با هم بدون داشتن پوشک بیرون می رفتیم، قبل رفتن و بعد از مراجعت می بردمش دستشویی و دیگه یواش یواش به نداشتن پوشک عادت می کرد.

زمانی که حس می کردم نیاز به رفتن به دستشویی دارد، از او می پرسیدم که دوست دارد مثل بزرگ تر ها به دستشویی برود؟ و اگر جواب مثبت بود، پوشک را باز می کردم و خواسته او را انجام می دادم ولو این که پوشک خیس شده بود.

بعد یک روز که دیدم هم خودم و هم فرزندم آمادگی داریم، پوشک را باز کردم.

هر چند وقت یک بار، به او یا دآوری می کردم که هر وقت حس کرد دستشویی دارد، به من بگوید.

در فواصل معینی، با هم به دستشویی می رفتیم و گاهی هم خودش اعلام می کرد که نیاز به دستشویی رفتن دارد.

سیستم بدن طوری عمل می کند که در هنگام خواب سیستم دفعی بدن کار نمی کند و عمل دفع بین خواب و بیداری صورت می گیرد، پس موقع بیدار شدن باید مواظب باشید و بهتر است از یک زیرانداز استفاده کنید و آن را روی تشک پهن نمایید.

توجه!

اگر دیر اقدام به گرفتن از پوشک کنیم بچه رشد طبیعی و استقلال خود را از دست می دهد، احساس وابستگی می کند، احساس بزرگ شدن ندارد و خجالتی می شود.

و اگر زود کودک را از پوشک بگیریم، به دلیل این که هنوز سیستم نگه داری ادرار کامل نشده بچه دچار مشکلاتی مثل وسواس و نگه داشتن دستشویی و شب ادراری و ربوست می شود.

بهترین زمان برای گرفتن از پوشک زمانی است که فرزندتان آمادگی این کار را داشته باشد، گاهی پیش می آید شما فرآیند گرفتن از پوشک رو شروع می کنید، اما فرزندتان هنوز آمادگی لازم را ندارد، اصلا درکی از خیس شدن لباس ندارد و شما مجبور می شوید کار را متوقف کنید و چند هفته دیگر دوباره شروع کنید.

برای این که متوجه شوید فرزند شما کی نیاز به دستشویی رفتن دارد یک برنامه تهیه کنید و زمان هایی که در حال دستشویی کردن است را یادداشت کنید تا متوجه شوید چه مدت توانایی نگه داشتن دستشویی را دارد (کودکان معمولا هنگامی که دستشویی ۲ دارند تمرکز می کنند و موقع دستشویی ۱ معمولا حالت لرزش دارند، انگار سردشان شده است). اگر می تواند به خوبی صحبت کند از خودش بپرسید کی دستشویی کرد یا از او بخواهید قبل از دستشویی کردن به شما بگوید. قطعا نمی تواند خودش را نگه دارد تا شما بتوانید او را به حمام یا لگن برسانید، اما زمان دستشویی کردن را متوجه می شوید وخودش هم این آمادگی را پیدا می کند که باید در پوشک دستشویی نکند.

همواره به خاطر داشته باشید اگر زمین یا لباسش کثیف شد، به او یادآوری کنید که اشکالی ندارد و شما همیشه در کنارش هستید، دوستش دارید و می خواهید به او کمک کنید تا بتواند خودش دستشویی رفتن را یاد بگیرد.

شعر و بازی

برای فرزندتان شعر یا بازی مخصوص خودش و با اسم خودش درست کنید و موقع دستشویی رفتن برایش بخوانید و اسم آن را سرود دستشویی بنامید.

این کار فرآیند کنار گذاشتن پوشک و دستشویی رفتن را به یک کار جذاب و دوست داشتنی تبدیل می کند. گه گاه پاداش هایی هم برای این کار در نظر بگیرید تا فرزندتان متوجه شود نپوشیدن پوشک کار ارزشمند و مهمی است.

همچنین به او بگویید، با نبستن پوشک می تواند راحت تر راه برود، بدود و قرار نیست تا همیشه پوشک همراهش باشد.

این یک مرحله از بزرگ شدن اوست.

والدین محترم!

یک کتاب و یک انیمیشن انگیزشی برای آموزش نبستن پوشک تهیه شده که فرزند دلبندتان می تواند شخصیت اصلی این داستان باشد.

کافی است نام و عکس فرزندتان را برای ما ارسال کنید و هدیه ای خاطرانگیز دریافت نمایید.

حتی می توانید داستان شخصی خودتان را تعریف کنید یا آموزش دلخواه خودتان را سفارش دهید.

موفق و موید باشید.

نسیم مرندی

۳ مهر ۹۷

فایل این متن را می توانید پس از ثبت نام از این قسمت دانلود نمایید.

رایگان – پوشک، نه!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *